Saatli Maarif Takvimi

Saatli Maarif Takvimi 2022

Saatli maarif takvimi, takvimden ziyade daha çok bir ansiklopedi niteliğinde olan temel bir başvuru aracıdır. Anadolu da halk takvimi olarak adlandırılan ve genellikle örf ve inanışlardan hareketle hazırlanan takvimde hıdırellez ve cemre gibi hadiselerden bahseder.

Tasarım olarak ortasında günün tarihi sayısal bir biçimde verilir. İki yanında namaz vakitleri güneş, öğle, ikindi, akşam, yatsı, imsak diye sıralanır. Ön sayfanın alt tarafında yeni doğan çocuklar için erkek ve kız adları önerilir. En altta da güne uygun bir ayet, bir vecize veya benzeri bir alıntı paylaşılır. Arka tarafında ya Ali bin Ebu Talib in cenkleri, ya pehlivan tefrikaları, ya da o güne denk gelen önemli tarihi hadise hikâye edilir. Kimilerinde yemek tarifleri veya ev hanımları için önemli püf noktaları da bulunur.

Saatli Maarif Takvimi Kimin?

İlk olarak Naci Kasım tarafından üretilen Saatli maarif takvimi İstanbul Maarif Kitaphanesi ve Matbası tarafından üretilmektedir.

Saatli Maarif Takvimi Hikayesi

Duvarların değişmez aksesuarı Saatli Maarif Takvimi 140 yaşına girdi. Ekonomist Dergisi nin haberine göre, 1860 yılında Hacı Kasım Efendi nin basıp satmaya başladığı takvimi, bugün üçüncü ve dördüncü kuşağı Geylani Ailesi çıkarıyor.

Türkiye nin en eski işletmelerinden biri olan Maarif Kitaphanesi ve ilk Türkçe takvim olan Saatli Maarif Takvimi, tam 140 yıldır ticari hayattaki varlığını sürdürüyor. Her yıl 300 bin civarında iki boy basılan Saatli Maarif Takvimi, 2 milyon ve 3 milyon 750 bin liradan satılıyor.

Bugün Maarif Kitaphanesi nin başında Hacı Kasım Efendi nin torunu, Naci Kasım Efendi nin kızı Aydın Geylani bulunuyor. Aydın Geylani, eşi Muhsin Geylani ve oğlu Ahmet Naci Geylani ile Cağaloğlu ndaki Maarif Kitaphanesi nde Saatli Maarif Takvimi ni hazırlıyor.

Birçok evin duvarında yeri değişmeyen Saatli Maarif Takvimi nin en büyük özelliği yıllardır değiştirilmeden aynı içerik ve yapıda çıkması. Takvim adını sayfalarında İstanbul ve Ankara da güneşin doğuşunu gösteren saatlerden alıyor. Saatli Maarif Takvimi nin dağıtımı yıllardır önce Kars tan başlayarak yapılıyor. Öne Türkiye nin doğu illerine sonra da batıdaki illere dağıtım yapılıyor. Aydın Geylani, "Eskiden kış aylarında dağıtım yapmak zor olduğu için böyle yapılıyordu. Simdi dağıtım eskiye göre daha kolay ala yine de bu bizde bir gelenek haline geldi. Dağıtıma önce doğudan başlıyoruz" diyor.

Geylani Ailesi nin Saatli Maarif Takvimi yle ilgili dikkat ettikleri bir başka konu da takvimin fonunda reklam kullanmamak ve takvimi kesinlikle fason ürettirmemek. Heryıl ve hergün takvim üzerindeki maniler, fıkralar, şiirler ya da tavsiye niteliğindeki yazılar değişiyor. Resmi bayramlarla ilgili şiirler bile her yıl sürekli olarak değişiyor.

Kapat
Size daha iyi bir alışveriş deneyimi sunabilmek için çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için çerez politikamızı ve kişisel verilerin korunması hakkında açıklama metnini inceleyebilirsiniz. Kabul ediyorum.